Ako obraćaš pozornost na sastav proizvoda, u gotovo svakom opisu proizvoda pronaći ćeš oznaku ‘glicerin’. Ova oznaka možda ti je poznata kao opis masnoće u proizvodu koja hidratizira kožu. No, što zapravo je glicerin? Od kuda dolazi? Koje su njegove prednosti za tvoju kožu? Glicerin u kozmetici je najopćenitiji pojam i vrijeme je da saznaš istinu o tome zašto ga uopće koristimo kao sastav u kozmetičkim proizvodima.
Glicerin je organski spoj poznat kao glicerol, a radi se o bistroj, želatinastoj tekućini bez mirisa slatkog okusa. Može se dobiti fermentacijom šećera ili sintetski – iz propilena (radi se o metodi šećernog vrenja), hidrolizom (razgradnja molekula kovalentnih složenih kemijskih spojeva u reakciji s vodom), te iz masti (biljna ili životinjska). Kada ga namažemo na kožu, možemo osjećati blagu toplinu. A to se događa zato što je glicerin humektant. To znači da glicerin privlači vlagu i smanjuje nestajanje vlage u koži. Kada se glicerin poveže s vlagom u koži, događa se egzotermna reakcija, zato osjećamo toplinu kada ga namažemo. Dobro je znati da glicerin nije otrovan za kožu.
Tajna u svemu su molekule glicerina. Naime, glicerin je alkohol i njegove molekule izgledaju kao mala krunica s tri kapljice alkohola na vrhu i tri ugljika u bazi koji drže sve zajedno. Stoga, a jednom kapljicom alkohola po ugljiku, glicerin može držati puno vode.
Glicerin je u kozmetici poznat kao prirodni čimbenik koji daje koži vlagu (time i sprječavajući da vlaga nestane). Osim toga, poboljšava glatkoću kože, odnosno čini ju mekom. Stoga je kompatibilan za bilo koji tip kože i za sve dobne skupine, sredstvo je za regeneriranje kose i daje joj hidrataciju, te je sredstvo za oralnu njegu.
Prema podacima istraživanja iz tvornica koje proizvode kozmetiku, glicerin je treći najčešće prijavljen sastojak svakog kozmetičkog proizvoda, nakon vode i parfema. (Istraživanje – Safety Assessment of Glycerin as Used in Cosmetics).
Ako obratimo pozornost na neke proizvode možemo odgovoriti na pitanje čemu služi glicerin u proizvodima.
Šampon – zadržava vlagu u kosi, hidratizira ju. Koristi se kao sredstvo zgušnjavanja šampona, time tekstura šampona postaje gusta i bogata
Losioni za tijelo – hidratizira kožu
Paste za zube – sprječava da pasta ne bude suha i pomaže da pasta bude slatkog okusa
Osim hidratantnih svojstava, glicerin se smatra korisnim za ublažavanje dodatnih zdravstvenih problema, uključujući iritacije i zatvaranje kože. Također je vrijedan sastojak brojnih farmaceutskih i prehrambenih pripravaka.
Gotovo nema kozmetičkog proizvoda bez glicerina. Ako sada primite bilo koji proizvod i pogledate sastojke pronaći ćete ovaj sastojak. Nalazi se u regeneratorima za kosu, kremama za njegu kože i kremama za sunčanje, proizvodima za ispiranje (proizvodi za oralnu higijenu), proizvodu za kupku, proizvodima za bebe, losionima, parfemima, pa čak i sprejevima za kosu, dezodoransima, kremama za brijanje, sapunima itd.
Oznake na pakiranju kozmetičkih proizvoda
Kada čitate sastav proizvoda na pakiranju, glicerin možete pronaći pod oznakama:
Glycerol, Glycerolum, Glicerol, Glyzerin, 1,2,3-Propantriol, Glycerinester, Pfl. Glycerin, Clycerin, Glycreth-26, Polyglycerol, Vegetable Glycerin
Osim hidratacije i zadržavanje vlage u koži, glicerin ima i druge prednosti.
- Pomaže u zaštiti kože od iritacija
- Pomaže u njezi suhe kože, dajući joj mekoću i podatnost
- Učvršćuje kožu, čini ju snažnijom i zaglađenom
- Povećava prodiranje drugih sastojka u dublje slojeve kože
- Poboljšava otpornost kože i daje mladenački izgled
- Uključen je u aktivnost akvaporina na površini kože (akvaporin – proteini koji kanaliziraju protok vitalnih hidratantnih supstanca na površini kože)
- Sprječava ljuštenje kože
- Poboljšava strukturu i izgled kože
- Pomaže u sazrijevanju stanica kože
- Poboljšava elastičnost kože
- Pomaže u zacjeljivanju kože kada imamo rane
- Može se koristiti kao sredstvo za čišćenje kože
Obično, glicerin se dobiva iz izvora životinjske masti i biljnih ulja.
Životinjske masti
Glicerin iz životinjskih masti potječe od životinjskih triglicerida, jedne vrste molekule masnoće koja se obično nalazi u životinjskoj krvi i glavna je komponenta masnog tkiva životinje. Svaka molekula triglicerida sadrži tri lanca masnih kiselina, koji su svi povezani s glicerolnom osnovicom. Tijekom pripreme sapuna, spojevi koji drže masne kiseline na glicerolu su slomljeni, dajući glicerin kao nusprodukt.
Masnoća se pomiješa s vodom i zagrijava se na srednjoj do niskoj temperaturi dok ne postane gusta. Zatim se smjesa ohladi preko noći u hladnjaku. Otvrdnuta smjesa može se ili kuhati kako bi se uklonio višak vode ili zategnuti kako bi se uklonile nečistoće tada se može koristiti u sapunima, losionima ili proizvodima za kosu.
Biljna ulja
Sva sreća možemo pronaći glicerin i u biljkama. Obično se radi iz sojinog ulja, kokosovog i palminog ulja. Biljni lipidi se također tipično pohranjuju kao trigliceridi. Trigliceridi biljke često se razlikuju od triglicerida životinja zbog njihovih lanaca masnih kiselina; biljni trigliceridi obično sadrže nezasićene lance masnih kiselina.
Biljni glicerin se često koristi u ljepoti, jer se lako apsorbira u kožu, što kožu olakšava apsorpciju aktivnih sastojaka u proizvodu.
Kako bi znalo što stavljamo na kožu, dobro je informirati se o sastojcima proizvoda. Samom oznakom ‘glycerin’ na ambalaži, ne možemo biti sigurni o kakvom izvoru glicerina se radi. Stoga je najsigurnije koristiti veganske proizvode, odnosno one koji ne sadrže nikakve životinjske sastojke.