4 Recepta Kako napraviti Zdravi Prirodni Dezodorans – Sve o Prirodnim Dezodoransima

4 Recepta Kako napraviti zdravi prirodni dezodorans Sve o prirodnim dezodoransima

Putovanje u prepunom vlaku, iznošenje prezentacije, stres – sve to zvuči kao recept za potencijalni izljev ispod pazuha. I dok su tradicionalni dezodoransi i antiperspiranti dizajnirani da prigušuju tjelesni miris i vlagu, sastojci koji se koriste mogu biti štetni, pa čak i dugoročno učiniti da vaši pazusi imaju još neugodniji miris. Oni čak mogu promijeniti pH ravnotežu kako bi pazusi postali mjesto prilagođeno za bakterije.

Naši pazusi stvaraju toplo okupljalište za bakterije. A kad se oznojimo, bakterije u osnovi pojedu našu vlagu. Otpad koji nastaje njihovim hranjenjem stvara miris koji povezujemo sa znojem.

Dok dezodoransi i antiperspiranti rade različite stvari, mnogi stick proizvodi za pazuhe koje vidite na policama zapravo su kombinacije dezodoransa i antiperspiranta. Tradicionalni dezodoransi koriste antimikrobna sredstva ili etanol za uništavanje bakterija. S druge strane, antiperspiranti koriste soli na bazi aluminija da bi začepili znojne žlijezde tako da se te bakterije pazuha ne mogu spustiti i stvoriti smrad. Možda vam to zvuči sjajno – dvostruki udarac bakterijama. Međutim, studija iz 2016. pokazuje da ti tradicionalni proizvodi mijenjaju ekosustav vaše kože, a možda i ne na bolje. Mogli biste nesvjesno pojačati tjelesni miris, istovremeno smanjujući imunološki sustav.

Vaša bi koža trebala imati normalnu razinu bakterija. Poput vašeg crijeva, neke od njih su dobre bakterije. Ali upotreba antiperspiranata može dovesti do rasta ili uvođenja novih i različitih bakterija – onih koje su čak i jačeg neugodnog mirisa nego prije.

Ako ste krenuli prema naprijed i bacili svoj tradicionalni stick dezodorans u korist stvaranja boljeg mikrobioma u pazusima, možda se pitate što se smatra prirodnim proizvodom. Osim što izbjegavaju sintetičke i umjetne sastojke, prirodni dezodoransi obično imaju ove tri komponente:

  • sastojci s dezinficijensom ili antibakterijskim svojstvima, poput kokosovog ulja i ulja čajevca
  • esencijalna ulja poput lavande, sandalovine ili bergamota za pružanje ugodnog mirisa
  • prirodno upijajući sastojci poput sode bikarbone, arrowroot praha ili kukuruznog škroba za borbu protiv vlage

Prirodni dezodoransi neće začepiti znojne žlijezde poput tradicionalnih antiperspiranata, ali i ne sadrže često zabrinjavajući sastojak – aluminij.

KOJE SASTOJKE PRIRODNI DEZODORANS TREBA IMATI?

Koži je potrebna posebna njega, a takvu njegu joj pružamo njegujući ju prirodnim sastojcima. Kada bi radili prirodni proizvod za pazuhe, koje biste sastojke kombinirali za zdravu njegu kože?

Koža na pazusima nakon brijanja obično bude iritirana i oštećena. Nanoseći dezodorans može se osjetiti peckanje kože, nastaje crvenilo ili neki drugi problem tog osjetljivog područja kože. Da bi koža bila zdrava i dovoljno hidratizirana najbolje je koristiti proizvode koji ne sadrže nikakve kemikalije, koji se lako upijaju u kožu i nježni su. Sastojci koji su prirodni, zdravi i posebno njeguju kožu, mogu biti sastojak vašeg dezodoransa.

1. Shea maslac

Shea maslac poznat nam je sastojak za ljepotu s mnogo prednosti. Shea maslac je masnoća iz oraha afričkog stabla Shea. Nerafiniran, prirodan, sirovi maslac s vitaminom A pomaže u rješavanju mnogo kožnih problem. Zato je i odličan sastojak dezodoransa! Ovaj maslac je iznimno hidratizirajući i pruža koži mekoću i glatkoću.

Nacionalni centar za biotehnološke informacije objavio je istraživanje koje pokazuje da je shea mast jedna od orašastih plodova koja su izvor protuupalnih i anti-tumorskih spojeva. Istraživanje American Journal of Life Sciences tvrdi da shea maslac povećava proizvodnju kolagena i time sprječava starenje kože.

Shea mast sadrži vitamine A i E i ima visoke količine zasićenih masnih kiselina. Smanjuje ožiljke na koži, celulit i strije. Liječi kožu od opeklina, hladnoće, ljuštenja i napuknuća jer prodire duboko u kožu dajući joj hidrataciju. Osim toga ublažava alergije i pomaže kod bolesti kože dermatitisa i psorijaze.

Znamo da je koža je nakon brijanja nadražena i potrebna joj je posebna njega, stoga je shea maslac njen pravi spas. Dezodorans sa shea maslacem, osim što će spriječiti neugodne mirise, pružat će koži njegu koja joj je potrebna, te će ju činiti mekom i glatkom.

KOJE SASTOJKE PRIRODNI DEZODORANS TREBA IMATI

2. Soda bikarbona

Soda bikarbona ima efekt detoksikacije koja pomaže pri neutraliziranju lužnatosti u tijelu. Stoga, soda bikarbona može apsorbirati mirise i efektivan je sastojak u dezodoransima. Ovaj prirodni sastojak  liječi kožu od infekcija, uboda insekata i upala.

Soda bikarbona ima visok pH, odnosno lužnata je. Ukoliko bi ju samu stavili na kožu tijekom perioda, koža bi mogla postati suha i lužnata. Stoga ju je potrebno kombinirati s ostalim sastojcima i napraviti formulu kako bi u dezodoransu dobili balans koji će našoj koži činiti samo dobro. Dezodoransi koji sadrže sodu bikarbonu oslanjaju se na njezina antibakterijska svojstva koja pomažu u kontroli bakterija koje se razvijaju na pazusima, a koje uzrokuju neugodan miris u znoju.

Soda bikarbona u dezodoransu neutralizira jake i neželjene mirise i oslobađa štetne tvari iz tijela dok istovremeno daje koži dugotrajnu zaštitu. Jedna od najvećih prednosti sode bikarbone u dezodoransima je što ne sadrži kemikalije i aditive koji se mogu naći u konvencionalnim dezodoransima. Sintetički sastojci mogu začepiti pore i iritirati kožu ili uzrokovati kožne probleme.

3. Prah indijske marante (aru prah)

Ovaj prah poznat nam je pod imenom aru prah, a radi se o biljci Marant ili Amarant (Maranta arundinacea). Korijen ove biljke obrađuje se u prah i koristi uglavnom u prehrani zbog mnogih prednosti. U kuhinji ovaj sastojak je sredstvo za zgušnjavanje i zamjena za brašno. Bogat prirodnim mineralima, pomaže u ravnoteži lužnatosti organizma i smiruje probavni sustav.

Marant je prepoznat i kao biljni tretman koji čini kožu mekšom i glađom. U kozmetici se koristi kao zgušnjivač sapuna, temelj pudera za lice ili za održavanje čistoće kože. Sadrže ga i losioni za tijelo zbog svojih prednosti koje čine kožu mekom i glatkom.

Koje su prednosti ovog praha u dezodoransu? Zamjenjuje otrovne kemijske sastojke u dezodoransu jer je potpuno prirodan. Spomenuli smo da soda bikarbona može povećati lužnatost, ovaj sastojak ga balansira. Osim toga, prah indijske marante u dezodoransu apsorbira vlagu.

Esencijalna ulja mogu smanjiti tjelesni miris, jer imaju antibakterijska svojstva koja su posebno učinkovita u borbi protiv bakterija koje stvaraju miris na našoj koži. Također, njihova uloga je naravno i ugodan miris dezodoransa. Najčešće se u izradi dezodoransa koriste sljedeća esencijalna ulja: cedrovina, jela, lavanda, limun, limunska trava, origano, pačuli, ružmarin, čajevac, timijan, ylang-ylang, pepermint, kamfor, grejp.

prirodni dezodorans sastojci

KAKO NAPRAVITI PRIRODNI DEZODORANS BEZ ALUMINIJA?

PRIRODNI DEZODORANS SA SODOM BIKARBONOM

Sastojci

2+1/2 žlice nerafiniranog kokosovog ulja

2+1/2 žlice nerafiniranog shea maslaca

1/4 šalice arrowroot praha (aru prah)

1+1/2 žlice sode bikarbone

6 kapi esencijalnog ulja lavande

6 kapi esencijalnog ulja grejpa

1 kap eteričnog ulja čajevca (nije obavezno) *

Upute

Stavite kokosovo ulje i shea maslac u staklenu posudu ili staklenku i stavite posudu / staklenku u srednju posudu za kuhanje. Dodajte vodu u lonac (dovoljno da okruži zdjelu / staklenku, ali da se ne prelije) i pustite da zavrije.

Kako se voda zagrijava, miješajte kokosovo ulje i shea maslac i nastavite tako dok se ne otopi. Kad se otope, dodajte arrowroot prah, sodu bikarbonu i esencijalna ulja. Ulijte u staklenku i ostavite da se hladi na sobnoj temperaturi ili u hladnjaku (u hladnjaku će se brže stvrdnuti) dok ne postigne čvrsto stanje. Pokrijte poklopcem do upotrebe.

Upute za korištenje: Izvadite količinu prstima i trljajte među prstima prije nego što je nanesete izravno na pazuhe. Za redoviti dan jedna primjena ujutro trebala bi biti dovoljna. Za vrućih dana, treninga ili ako ste posebno znojni, slobodno stavite po potrebi.

Ako je vaša koža osjetljivija i ako niste uspjeli s dezodoransima sode bikarbone, možda biste trebali probati formulu s magnezijem.

Dezodoransi na bazi magnezija malo nježniji za primjenu, pogotovo za ljude s kiselim znojem. Sve se svodi na pronalaženje onoga što funkcionira s vašim tijelom.

Soda bikarbona koja ima snažna antibakterijska svojstva koja pomažu u kontroli bakterija koje uzrokuju miris kad se razgrade i pojavi znojenje.

Kada se na naše kisele pazuhe nanese alkalna soda bikarbona, dolazi do kemijske reakcije. Ovo može zvučati alarmantno, ali to je normalna reakcija i vrlo je učinkovita u prirodnom kontroliranju mirisa i bakterija. Postoje ljudi koji ne mogu podnijeti ni malu količinu sode bikarbone, jer im je znoj kiseliji.

Ovdje dolazi magnezij.

Magnezijev hidroksid, Mg (OH) 2, siguran je i prirodno prisutan spoj koji se koristi u proizvodima prirodnih dezodoransa kao alternativa aluminiju, sodi bikarboni i drugim sastojcima koji potencijalno iritiraju kožu.

Magnezijev hidroksid se ne upija u kožu. Umjesto toga, njegova glavna svrha u prirodnom dezodoransu je suzbijanje svih bakterija koje uzrokuju miris na površini kože bez utjecaja na sloj kože u kojem se nalaze znojne žlijezde, pore i folikuli dlake.

Iako učinkovito neutralizira bakterije, soda bikarbona je alkalna, u kontrastu s kiselošću kože. Kao rezultat, soda bikarbona uklanja prirodnu barijeru vlage, potencijalno uzrokujući iritaciju kože. Magnezijev hidroksid uravnotežuje prirodni pH tijela, dok istovremeno ubija bakterije koje uzrokuju neugodne mirise, a da ne smanjuje vlagu kože ili oštećuje kožu.

Spremni za promjenu?

PRIRODNI DEZODORANS S MAGNEZIJEM (BEZ SODE BIKARBONE)

Sastojci

2 žlice praha od arrowroot praha (aru prah)

2 žlice shea maslaca

1 žličica kokosovog ulja

pola čajne žličice magnezijevog hidroksida u prahu

Do 15 kapi esencijalnog ulja lavande (ili bilo kojeg drugog esencijalnog ulja)

Upute

Stavite kokosovo ulje i shea maslac u staklenu posudu ili staklenku i stavite posudu / staklenku u srednju posudu za kuhanje. Dodajte vodu u lonac (dovoljno da okruži zdjelu / staklenku, ali da se ne prelije) i pustite da zavrije.

Kako se voda zagrijava, miješajte kokosovo ulje i shea maslac i nastavite tako dok se ne otopi. Kad se otope, dodajte arrowroot prah, magnezijev hidroksid i esencijalno ulje. Ulijte u staklenku i ostavite da se hladi na sobnoj temperaturi ili u hladnjaku (u hladnjaku će se brže stvrdnuti) dok ne postigne čvrsto stanje. Pokrijte poklopcem do upotrebe.

Upute za korištenje: Izvadite količinu prstima i trljajte među prstima prije nego što je nanesete izravno na pazuhe. Za redoviti dan jedna primjena ujutro trebala bi biti dovoljna. Za vrućih dana, treninga ili ako ste posebno znojni, slobodno stavite po potrebi.

Izvrstan sastojak za prirodnu borbu protiv mirisa je aktivni ugljen. Izvlači i upija nečistoće i bakterije iz vaših pora. Detoksikacijska svojstva aktivnog ugljena pomažu u uklanjanju tjelesnog mirisa bez oštrih kemikalija ili sintetike.

Aktivni ugljen nema miris i okus, a tijelo ga ne može apsorbirati. Ima dugu povijest u medicinskom svijetu. Dekontaminant za gastrointestinalne probleme, aktivni ugljen veže se na toksine u crijevnom sustavu kako bi smanjio njihovu apsorpciju. Postoje mnoge moderne primjene aktivnog ugljena s nevjerojatnim prednostima i rezultatima, često se koristi u čišćenju i izbjeljivanju zuba, njezi kože, pa čak i u  sladoledima, kavi.

Aktivni ugljen učinkovito pomaže upijanju vlage kako bi se vlažnost pazuha svela na minimum. Dezodorans ugljena zdrava je alternativa uobičajenim dezodoransima i može se koristiti kao svakodnevni detoks, posebno u kombinaciji s magnezijevim hidroksidom koji pomaže u neutraliziranju mirisa.

Aktivni ugljen u dezodoransu nudi nekoliko pogodnosti, uključujući:

  • Neutralizira Miris
  • Apsorbira vlažnost
  • Nježan za osjetljivu kožu
  • Detoksificira

Ovdje saznajte sve o razlikama dezodoransa sa i bez sode bikarbone.

dezodorans bez aluminija

PRIRODNI DEZODORANS S AKTIVNIM UGLJENOM

Sastojci

5 žlica shea maslaca

5 žlica organskog arrowroot praha (aru prah)

1 žlica sode bikarbone bez aluminija ili magnezijevog hidroksida

½ žličica aktivnog ugljena

30 kapi esencijalnog ulja lavande

Upute

Stavite shea maslac u staklenu posudu ili staklenku i stavite posudu / staklenku u srednju posudu za kuhanje. Dodajte vodu u lonac (dovoljno da okruži zdjelu / staklenku, ali da se ne prelije) i pustite da zavrije.

Kako se voda zagrijava, miješajte shea maslac i nastavite tako dok se ne otopi. Kad se otope, dodajte arrowroot prah, sodu bikarbonu ili magnezijev hidroksid, aktivni ugljen i esencijalno ulje. Ulijte u staklenku i ostavite da se hladi na sobnoj temperaturi ili u hladnjaku (u hladnjaku će se brže stvrdnuti) dok ne postigne čvrsto stanje. Pokrijte poklopcem do upotrebe.

Upute za korištenje: Izvadite količinu prstima i trljajte među prstima prije nego što je nanesete izravno na pazuhe. Za redoviti dan jedna primjena ujutro trebala bi biti dovoljna. Za vrućih dana, treninga ili ako ste posebno znojni, slobodno stavite po potrebi.

PRIRODNI DEZODORANS BEZ MIRISA

Sastojci

2 žlice praha od arrowroot praha (aru prah)

2 žlice shea maslaca

1 žličica kokosovog ulja

pola čajne žličice magnezijevog hidroksida u prahu ili sode bikarbone

Upute

Stavite kokosovo ulje i shea maslac u staklenu posudu ili staklenku i stavite posudu / staklenku u srednju posudu za kuhanje. Dodajte vodu u lonac (dovoljno da okruži zdjelu / staklenku, ali da se ne prelije) i pustite da zavrije.

Kako se voda zagrijava, miješajte kokosovo ulje i shea maslac i nastavite tako dok se ne otopi. Kad se otope, dodajte arrowroot prah i magnezijev hidroksid ili sodu bikarbonu. Ulijte u staklenku i ostavite da se hladi na sobnoj temperaturi ili u hladnjaku (u hladnjaku će se brže stvrdnuti) dok ne postigne čvrsto stanje. Pokrijte poklopcem do upotrebe.

Upute za korištenje: Izvadite količinu prstima i trljajte među prstima prije nego što je nanesete izravno na pazuhe. Za redoviti dan jedna primjena ujutro trebala bi biti dovoljna. Za vrućih dana, treninga ili ako ste posebno znojni, slobodno stavite po potrebi.

KOJI SU ŠTETNI SASTOJCI KONVENCIONALNIH DEZODORANSA?

Oni se razlikuju ovisno o dezodoransu koji koristite, ali neki od sastojaka koji se nalaze u konvencionalnim dezodoransima kojih se treba kloniti su:

Parabeni: Ova se kemikalija danas koristi u mnogim proizvodima kao konzervans, ali je možda jedan od najštetnijih aditiva od svih. Ponekad parabeni djeluju kao estrogen u vašem tijelu, što narušava hormonalnu ravnotežu i povezano je s rakom dojke i rakom prostate.

Triklosan: Proizvođači kozmetike dodaju ovu kemikaliju mnogim proizvodima kako bi spriječili bakterijsku kontaminaciju i uništili bakterije na površini kože, kao u proizvodima protiv akni, nekim dezodoransima i antiperspirantima, te u saniranju sapuna za ruke. Problem je što je povezan s problemima štitnjače, kao i s rakom.

Propilen glikol: Neurotoksin povezan s oštećenjem bubrega i jetre.

Aluminij: Ovaj metal je sastojak antiperspiranata koji vam zapravo začepljuje pore i sprječava znojenje. Izloženost aluminiumu povezana je s razvojem Alzheimerove bolesti i ometa vašu razinu estrogena. Kada vaše tijelo ne može pravilno obraditi estrogen, veći je rizik od karcinoma dojke i prostate.

Mirisi: Gotovo svaki mirisni proizvod među svojim sastojcima ima “miris” ili “parfem”. I nemoguće je znati koje se kemikalije skrivaju tim naizgled benignim izrazima jer su mirisi zaštićeni trgovačkim zakonom. To bi mogli biti ftalati ili tvari koje uzrokuju alergije ili iritaciju kože.

dezodorans bez parabena

PRIRODNI DEZODORANS ZA DJECU

Ne postoji određeno vrijeme za djecu da počnu koristiti dezodorans. Neki će ga početi koristiti tek dok dostignu pubertet kada povećanje hormona može dovesti do pojačanog znojenja.

Djeca imaju osjetljivu kožu i posebno je važno da dezodorans bude nježan i bez toksina. Zato preporučujemo recept prirodnih dezodoransa s magnezijem.

Provjerite sastojke dezodoranskog proizvoda kojeg redovito stavljate na kožu. S obzirom na to da su pazusi vrlo osjetljivo područje, budite nježni prema koži. Koža će vam biti zahvalna.

Ako biste ipak radije kupili prirodni dezodorans, u našoj trgovini možete naći najpopularniji svjetski prirodni dezodorans – Schmidt’s Natural. Ovi dezodoransi sadrže prirodne sastojke koji se spominju u ovom članku, a karakteristike dezodoransa su:

  • Bez životinjskih sastojaka
  • 100% prirodni dezodoransi nagrađivane formule
  • Brzo se upijaju i dugo traju
  • Ne sadrže gluten
  • Neutraliziraju miris, apsorbiraju vlažnost i održavaju svježinu
  • Ne sadrže umjetne mirise
  • Ne sadrže aluminij, propilen glikol, paraben i ftalat

Izvori:

time.com/4394051/deodorant-antiperspirant-toxic/

dontmesswithmama.com/7-toxins-lurking-in-your-deodorant/

www.healthline.com/health/natural-deodorants-work-smart-girls-guide#what-makes-a-natural-deodorant

Ova stranica koristi "kolačiće" (eng. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i praćenje posjećenosti. Postavke prihvata kolačića možete podesiti u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja stranice smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "Prihvaćam"