Kako i Zašto Koristiti Masku Za Kosu – Vodič i Recepti

Kako i Zasto Koristiti Masku Za Kosu Vodic i Recepti

Što je maska za kosu?

Maska za kosu je super-snažni regenerator koji hrani i hidratizira vašu kosu.  Djeluje isto kao i regenerator, ali s dodatnim prednostima, dizajnirana da bude intenzivnija i hranjivija, kako bi poboljšala stanje i zdravlje vaše kose. Stoga se također mogu nazvati tretmanima za dubinsko kondicioniranje ili intenzivnim regeneratorima za kosu.

Ono što ih razlikuje od instant regeneratora je to što su sastojci obično koncentriraniji, a maska ostaje na kosi dulje — od 20 minuta do nekoliko sati ili preko noći.

Maske za kosu često su formulirane s posebnim uljima (kao što su bademovo, kokosovo, avokado, arganovo, ružino, itd.), vrstama maslaca (poput shea i kakaa), ekstraktima (izrađenim od biljaka) i drugim hranjivim sastojcima; ovi posebno formulirani sastojci osmišljeni su tako da se upijaju u kosu pružajući dramatične prednosti u jednoj uporabi.

Bez obzira na tip vaše kose, tretmani maskama za kosu pružaju savršenu priliku za hidrataciju i dubinsko hranjenje vaše kose.

Zašto trebate koristiti masku za kosu?

Budući da maske za kosu pružaju dodatnu hranu (pored vašeg omiljenog regeneratora), mogu pružiti velike rezultate na području sjaja i snage kose. Maske za kosu mogu popraviti suhoću i zaustaviti kovrčanje. Osim toga, mogu spriječiti daljnja oštećenja kose i potaknuti njen rast.

Nažalost, stalna upotreba grijaćih alata, boja, grubih proizvoda i onečišćenja okoliša oduzimaju potrebnu prehranu i vlagu iz vašeg vlasišta i čine vašu kosu oštećenom i lomljivom i suhom. Maska za kosu ima prednost dodatne vlage i intenzivnih svojstava kondicioniranja kose koja učinkovito vraćaju vašoj kosi sjaj i smanjuju kovrčavost.

Zasto trebate koristiti masku za kosu

Maska za kosu prodire duboko u vašu kosu i osigurava vlagu i prehranu od korijena do vrhova. Možete ih zamijeniti s dnevnim regeneratorom, međutim, primarna i najvažnija korist maske za kosu razlikuje se od dnevnog regeneratora.

Primarna razlika između maske za kosu i regeneratora je u tome što maska za kosu nosi mnogo intenzivniju razinu hidratacije i proteina u usporedbi s regeneratorom za kosu. 

Koje su prednosti maski za kosu?

Korištenje maske za kosu ima mnoge prednosti, a prednosti se razlikuju ovisno o sastojcima i tipu kose. Maska za kosu:

  • Hidratizira beživotnu i suhu kosu
  • Obnavlja kosu oštećenu toplinom
  • Dodaje sjaj i glatkoću kosi
  • Vraća snagu i mekoću nakon intenzivnog tretmana bojenja kose

1.  Hidratizira beživotnu i suhu kosu

Dehidrirana kosa nije neuobičajena pojava i može se dogoditi zbog brojnih čimbenika kao što su promjena vremena, grubi proizvodi za njegu kose, pretjerano stiliziranje vrućim peglama ili uvijačima itd. U takvim trenucima vaša kosa zahtijeva masku za kosu koja može ukrotiti neposlušnu kosu i hidratizirati je do srži.

Mnogi ljudi se stalno nose sa suhom i oštećenom kosom, ali maske za kosu mogu pomoći u rješavanju ovog problema.

Hidratantna maska za kosu treba sadržavati ovlaživače i emolijense. Ovlaživači pomažu vašoj kosi da upije vlagu, dok emolijensi zadržavaju vlagu, održavajući kosu hidratiziranom cijelo vrijeme. Glicerin i keratin dva su primjera uobičajenih ovlaživača, a kokosovo ulje i arganovo ulje savršeni su primjeri emolijensa.

2. Obnavlja kosu oštećenu toplinom

Izlaganje kose kontinuiranoj toplini u obliku uvijanja kose, ravnanja itd. može oslabiti kutikulu kose i smanjiti sadržaj vlage u vašim pramenovima. To dodatno dovodi do ispadanja kose i pretjeranog kovrčanja kose. 

Maska za kosu koja sadrži sastojke kao što su protein graška, ceramidi, omega 3 masne kiseline, može ponuditi veliku pomoć za oživljavanje suhe i oštećene kose. 

3. Dodaje sjaj i glatkoću kosi

Čak i nakon dosljedne upotrebe najboljeg šampona, vaša kosa može nastaviti izgledati beživotno i neprivlačno. Ovo je znak da je vašoj kosi potreban tretman maskom za kosu.

Stoga je dodavanje maske za kosu u svoj ritual dobra ideja jer jača pramenove vaše kose, daje vlagu dehidriranoj kosi i popravlja kovrčavost.

Koje su prednosti maski za kosu

4. Jača kosu

Svaki pramen vaše kose napravljen je od jakog i vlaknastog proteina zvanog keratin. Međutim, lako je završiti s puno lomljenja ako previše stilizirate i rukujete kosom.

Kada vam kosa postane slaba, postaje tanka, mlohava i ima ispucale vrhove. Maska za kosu s hranjivim sastojcima vam može pomoći za jačanje slabe kose.

5. Čini vašu kosu sjajnom i mekšom

Čest uzrok beživotne, grube kose su otvorene kutikule. Kutikule vaše kose čine krajnji vanjski sloj svakog pramena i koji se preklapaju.

Kada su kutikule vaše kose zatvorene, vaša kosa može zadržati vlagu, pa će izgledati sjajno. Maske za kosu koje pomažu da kutikule budu zatvorene, potražite sastojke poput jabučnog octa i arganovog ulja.

Izbjegavajte ispiranje kose vrućom vodom nakon nanošenja maske, jer to može ponovno otvoriti kutikule.

6. Obnavlja kosu nakon tretmana bojanja

Bojanje kose možda se u početku čini otmjenim, ali zahtijeva održavanje. Vaš posao ne prestaje nakon što obojite kosu; morate se brinuti o tome, a ako se ne brinete o tome, može dovesti do suhoće i stanjivanja. Također može utjecati na zdravlje vlasišta i kose.

Stoga, dodavanje maske za kosu može ponuditi intenzivnu kondicioniranje i hidrataciju kosi koja pomaže izravnati podignutu kutikulu i poboljšati teksturu kose.

7. Rješava se kovrčanja

Kovrčava kosa je još jedan znak da su vam kutikule otvorene. Kovrčavu kosu teško je upravljati, ali možete je ukrotiti pravilnom maskom za kosu.

Na primjer, neke maske za kosu sadrže bogata ulja koja vraćaju vlagu ispucanoj kosi.

Banane također mogu odkovrčati kosu zbog visokog sadržaja vode.

8. Štiti vašu kosu od kemikalija i oštećenja okoliša

Kosa je osjetljiva na kemijska i okolišna oštećenja, što rezultira nezdravom kosom. Maske za kosu mogu to spriječiti jer su prepune hranjivih tvari i korisnih svojstava za dubinski učinak kondicioniranja.

Iako vaš redoviti regenerator vjerojatno dobro njeguje, vaša kosa ponekad treba intenzivnu hranu kako bi se obranila od kemikalija i oštećenja okoliša.

9. Daje vašoj kosi dodatni volumen

Ne trebaju vam skupi tretmani u frizerskom salonu da biste na kraju dobili blistavu kosu s više volumena.

Kada koristite dobro formuliranu masku za kosu, posebno onu koja sadrži hidratantno ulje poput kokosovog ili maslinovog ulja, ulje će prodrijeti u korteks kose, oblažući svaki pramen vlagom, što vašoj kosi daje dodatni volumen.

10. Održava zdravo vlasište bez peruti

Suočavanje sa svrbežom i perutanjem vlasišta može biti frustrirajuće. Srećom, postoje maske za kosu dizajnirane za rješavanje ovog problema.

Maske za kosu koje tretiraju perut sadrže sastojke s antimikrobnim svojstvima, poput jabučnog octa ili biljke neem. Ovi sastojci su učinkoviti protiv peruti i svrbeža uzrokovanih rastom gljivica, ali možda neće djelovati ako je korijenski problem hormonski.

Koliko često trebate koristiti masku za kosu?

Maske za kosu možete koristiti jednom tjedno, jednom mjesečno ili koliko god je potrebno. Postoje različite vrste maski za kosu: neke se koriste pod tušem ili kadom, a druge se mogu ostaviti preko noći. Svakako provjerite upute korištenja maske i samu namjenu maske.

Ključni sastojci koje treba tražiti u maski za kosu

Ceramidi – biljna ulja

Ceramidi su prisutni u kutikuli vaše kose i odgovorni su za vezanje sloja kutikule zajedno. Budući da kutikule brane vašu kosu od oštećenja, ceramidi pomažu da vaša kosa bude jaka. Ceramidi u maski za kosu drže kutikule zatvorenima i zadržavaju sjaj i sjaj u njima.

Proteini – grašak, soja

Maska biljnog proteina i proteina graška daje sjaj vašoj kosi i jača je od korijena. Korištenje maske za kosu koja sadrži protein graška može dati prijeko potreban volumen vašoj kosi. Ako koristite masku za kosu od proteina graška, pucanje vaše kose je smanjeno, a kosa je hidratizirana.

Omega 3 masne kiseline – biljna ulja, sjemenke poput lana

Kada vaša maska za kosu sadrži omega 3 masne kiseline, možete s povjerenjem izaći na sunce jer omega 3 masne kiseline štite vašu kosu od prašine i zagađenja. U isto vrijeme, Omega 3 masne kiseline smanjuju gubitak kose i opadanje kose, kao i što pospješuju rast kose.

Koristite maske za kosu bez sulfata, silikona, parabena i alkohola.

Kako koristiti masku za kosu?

Prvo operite kosu šamponom i isperite. Stavite regenerator i pustite da djeluje nekoliko minuta. Zatim isperite.

Nanesite masku na kosu i pustite da počne djelovati. Masku možete ostaviti petnaest do dvadeset minuta ako želite dodatne pogodnosti ili imate jako suhu kosu. Možete ju staviti da djeluje cijelu noć ako to piše na uputama korištenja maske i ako želite iskoristiti njezinu potpunu moć. Isperite kosu, pazeći da uklonite višak proizvoda. Kosu osušite ručnikom i prema potrebi na vrhove nanesite malo ulja, npr. Kokosovog, maslinovog, makadamije.

Koju vrstu maske za kosu trebate?

Na tržištu postoji mnogo maski, a i recepata kako napraviti maske kod kuće. Ako kupujete masku svakako potražite masku s kvalitetnim sastojcima koja sadrže prirodna ulja, biljke i maslac. Obratite pozornost na problem koji imate, npr. ako vam je kosa ispucala, potražite masku za tu namjenu.

Kako sami možete napraviti masku za kosu?

Izrada vlastite maske za kosu prilično je jednostavna, a može biti i zabavna. Ako još niste isprobali masku za kosu, možda ćete htjeti eksperimentirati s nekoliko različitih recepata i sastojaka dok ne pronađete onaj koji najbolje odgovara vašoj kosi.

Znat ćete da dobro pristaje ako vam kosa bude mekana i hidratizirana, a da ne izgleda ili se osjeća masno ili beživotno.

Za početak, možda ćete htjeti isprobati jedan od ovih osnovnih, ali učinkovitih recepata za maske za kosu. Možete povećati količinu sastojaka, ovisno o duljini vaše kose.

Kako sami mozete napraviti masku za kosu

Recepti za prirodne i biljne maske za kosu

1. Maska za kosu od avokada i aloe vere za suhu kosu ili perut

Sastojci:

1 zreli avokado

2 žlice gela aloe vere

1 žličica kokosovog ulja

Upute:

Pomiješajte 3 sastojka, a zatim nanesite na mokru ili suhu kosu od korijena do vrhova.

Ostavite da odstoji 30 minuta, a zatim isperite mlakom vodom.

2. Maska za kosu od banane i avokada za obnavljanje kose

Sastojci:

1 zrela banana 

½ avokada

Sok od limuna

Ova mješavina napravljena od avokada, banane i limuna odgovara svim tipovima kose i pomoći će hraniti ugroženo korijenje iznutra prema van.

Upute:

Ogulite 1 zrelu bananu i ½ avokada.

Dobro izmiješajte i zatim iscijedite svježi sok od limuna.

Nastavite miješati dok ne dobijete glatku teksturu i zatim nanesite na kosu. Ostavite da maska stoji 30 minuta.

Isperite hladnom vodom i pustite kosu da se osuši na zraku za najbolje rezultate.

3. Maska za kosu od banane za uklanjanje kovrčanja

Sastojci:

1 prezrela banana

3-5 kapi ulja marule

1 žlica maslinovog ulja

Upute:

Izgnječite prezrelu bananu i dodajte ulje marulje i maslinovo ulje.

Nanesite na kosu i prekrijte kapom za tuširanje. Ostavite da djeluje 30 minuta prije nego što ga isperete.

Maska za kosu od banane i avokada za obnavljanje kose

4. Maska za kosu preko noći

Sastojci: kokosovo ulje

Kokosovo ulje jedan je od najučinkovitijih i najjednostavnijih tretmana za kosu kod kuće. Kokosovo ulje potiče zdravlje vlasišta, daje kosi sjaj, sjaj i mekoću. Kokosovo ulje sprječava lomljenje kose i ispucale vrhove što zauzvrat doprinosi dužini kose.

Upute:

Nanesite kokosovo ulje na mokru ili suhu kosu, od korijena do vrhova i raščešljajte.

Obavezno zagrijte ulje prije nanošenja i umasirajte ga u vlasište. Vrhovima prstiju ili ručnim masažerom za vlasište utrljajte smjesu u korijenje kose i potaknite protok krvi u vlasište.

Ostavite hidratantno ulje preko noći, a ujutro operite kosu šamponom.

5. Maska za kosu s proteinima 

Sastojci:

1 avokado

1 žlica jabučnog octa

Upute:

Zgnječite 1 zreli avokado dok ne postane glatki. Umiješajte 1 žlicu jabučnog octa. Dodajte vodu da smjesa ne bude pregusta.

Kosu razdijelite, raspodijelite smjesu, zatim stavite kapu za tuširanje na 10-15 minuta i isperite hladnom vodom.

Sastojci: 

6. Maska za kosu od zobi za suho vlasište i protiv svrbeža vlasišta 

1 žlica zobi

1 žlica bademovog mlijeka

1 žlica bademovog ili maslinovog ulja

Maska za kosu od zobi za suho vlasiste i protiv svrbeza vlasista

Upute: 

Pomiješajte sastojke u zdjeli srednje veličine.

Nanesite na suhu kosu i ostavite da odstoji 20-25 minuta, a zatim operite šamponom.

7. Maska za kosu za od kokosa hidrataciju

Sastojci:

1 žlicu kokosovog mlijeka

1 žličicu maslinovog ulja

Odmjerite 1 žlicu kokosovog mlijeka. Dodajte 1 žličicu maslinovog ulja.

Koristite toplu vodu za miješanje svih sastojaka. Utrljajte smjesu u kosu i ostavite da djeluje 5-10 minuta.

8. Maska za kosu od rajčice za rast kose

Sastojci: 

1 rajčica

Nekoliko kapi kokosovog ulja

Upute:

Blendajte rajčicu dok ne dobijete glatku pastu. U ovu pastu dodajte kokosovo ulje i dobro promiješajte. Nanesite ovu smjesu na kosu i pričekajte 15 minuta. Isperite kosu šamponom. Nastavite regeneratorom.

Izvori:

www.reequil.com/blogs/care-tips/benefits-of-hair-mask
www.healthline.com/health/how-to-use-hair-mask#diy-recipes
www.abyssianhaircare.com/blogs/news/what-are-the-benefits-of-hair-masks
www.lovedbycurls.com/products/benefits-of-hair-masks/
vegamour.com/blogs/blog/5-vegan-diy-hair-masks-you-need-to-try
curlsunderstood.com/5-diy-vegan-hair-mask-recipe/
www.stylecraze.com/articles/diy-vegan-hair-masks/

Ova stranica koristi "kolačiće" (eng. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i praćenje posjećenosti. Postavke prihvata kolačića možete podesiti u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja stranice smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "Prihvaćam"