Kako Pravilno Koristiti Regenerator za Kosu i Kako Odabrati Najbolji?

Kako pravilno koristiti regenerator za kosu i kako odabrati najbolji

Regenerator je obično drugi korak u pranju kose. Mogli bismo reći jedan od osnovne njege kose. Šampon je posebno formuliran za čišćenje znoja, mrtvih stanica kože i proizvoda za kosu, a regenerator čini kosu mekšom i lakšom za rukovanje, posebno kada se radi o raščešljavanju. Također štiti vlas kose od oštećenja.

Većina šampona sadrži kemikalije koje grubo djeluju na folikule vlasi. Oprana kosa sama po sebi je suha, a kemikalije ju svakako čine dodatno suhom, bez sjaja i teškom za oblikovanje. Regeneratori sadrže masne alkohole, ovlaživače i ulja koji kosu čine mekom i fleksibilnom. Neki imaju proteine koji privremeno vežu ispucale vrhove, a neki imaju sredstva za zgušnjavanje kako bi kosa bila punija. 

Regenerator hrani i štiti kosu. Djeluje tako da zatvara kutikulu vaše kose kako bi spriječio oštećenje toplinom i blokirao vanjske elemente poput onečišćenja. Ovaj zaštitni sloj vašoj kosi daje mek, sjajan završetak. Sam regenerator također se utapa u vlas kose, ostavljajući vlakna vlažna i jaka.

Regenerator je posebno izvrstan za obnavljanje suhe, lomljive i kemijski tretirane kose. Međutim, regenerator je neophodan za raščešljavanje i jačanje svih tipova kose.

No, današnji šamponi sve više imaju njegujuće sastojke poput regeneratora, ali i regeneratori imaju kemikalije koje sadrže šamponi.

Kemikalije koje je bolje izbjegavati u koliko želite zdravo njegovanu kosu su:

  • Sulfati (SLS, SLES)
  • Parabeni (methylparaben, propylparaben, butylparaben)
  • Silikoni
  • Polietilen glikoli
  • Triklosan
  • Formaldehid
  • Sintetički mirisi i boje
  • Dimetikon
  • Retinil palmitat
  • Izopropil alkohol

Suha, oštećena kosa može biti statična jer ima negativan naboj. Sastojci za regeneraciju imaju pozitivan naboj, pa prianjaju uz kosu i čine je manje statičkom.

Prilikom odabira regeneratora najvažnije je odabrati pravu vrstu za svoj tip kose i kože. Različite formulacije nude različite prednosti i imaju različite moguće nuspojave.

Osim odabira regeneratora bitna je i dobra tehnika koja sprječava prekomjerno kondicioniranje i omogućuje vam da imate maksimalne prednosti zdrave i dobro nahranjenu kosu.

Kako koristiti regenerator?

Za pravilno i najučinkovitije korištenje regeneratora, slijedite ove korake:

  1. Operite kosu šamponom. Isperite sav šampon.
  2. Nemojte nanositi regenerator na mokru kosu. Iscijedite višak vode nakon ispiranja šampona. Ako vam je kosa previše mokra, proizvod sklizne i ne može prodrijeti niti prekriti vlakna. 
  3. Koristite količinu regeneratora preporučenu na bočici (obično otprilike veličine četvrtine). Količina regeneratora koju ćete koristiti ovisi o vrsti i duljini vaše kose. 
  4. Ravnomjerno ga rasporedite po vrhovima kose. Usredotočite se na najstarije, najoštećenije dijelove. Za dugu kosu, rasporedite regenerator od razine brade i prema dolje. Nemojte nanositi regenerator na vlasište. Korištenje regeneratora na tjemenu i korijenu može dovesti do pretjeranog kondicioniranja. 
  5. Nakon nanošenja, možete proći kroz vrhove kose sa češljem sa širokim zupcima kako biste bili sigurni da je svaki pramen kose tretiran.
  6. Ostavite regenerator na kosi na par minuta da se upije. Vaše vrijeme čekanja ovisi o vrsti proizvoda koji koristite, stoga pratite upute za vrijeme na proizvodu. Regeneratoru koji se ispire potrebna je samo minuta ili dvije da se upije, dok je za dubinski tretman potrebno puno više vremena.
  7. Temeljito isperite regenerator. Ispirite dok vam kosa ne bude potpuno čista i dok vam kosa ne bude skliska.
Kako koristiti regenerator

Kako koristiti dubinski regenerator?

Dubinski regenerator je koristan za kosu koja se redovito izbjeljuje, farba, ima trajnu ili oblikuje vrućim alatima. Ove prakse mogu dodatno oštetiti vlas kose.

Dubinski regenerator koristite samo jednom tjedno.

Za korištenje dubinskog regeneratora:

  1. Pročitajte upute na proizvodu kako biste utvrdili treba li vaša kosa biti mokra ili suha kada ga nanosite.
  2. Nanesite regenerator na vrhove kose.
  3. Ostavite da djeluje onoliko vremena koliko je navedeno na etiketi proizvoda, od 10 do 30 minuta.
  4. Isperite regenerator.

Kako odabrati najbolji regenerator za svoju kosu?

Prilikom odabira regeneratora uzmite u obzir svoj tip kose i rutinu stiliziranja.

Kosa s različitim teksturama trebat će različite sastojke za najbolje tretiranje. Ako kosu sušite svaki dan ili je često bojate, trebat će joj dodatna hidratacija. Imajte na umu da bi pritom bolje bilo prijeći na prirodne boje, koje, osim što daju boju dodatno njeguju kosu.

Najvažnija stvar je osjećaj vaših vrhova na dodir. Imate li puno statike? Čini li vam se kosa suhom, oštećenom ili lomljivom? Je li masna, mlitava ili nema sjaja?

Kako odabrati najbolji regenerator za svoju kosu

Što vrste regeneratora zapravo znače?

  • Hidratiziranje/moisturizing: izvrsno za dodavanje vlažnosti, sjaja i glatkoće kosi. Dobar za gustu, kovrčavu ili kosu.
  • Volumiziranje: izvrstan izbor kada vam je kosa tanka ili mlohava. Za kosu koja treba pojačanje i podizanje.
  • Jačanje/učvršćivanje: dobar za oštećenu, pretjerano tretiranu, istaknutu, slabu ili lomljivu kosu.
  • Balansiranje: regeneratori za balansiranje obično su dobra opcija na sredini puta. Ne hidratizira previše, ali neće isušiti kosu.
  • Glatka/ravna kosa: dodatna hidratantna sredstva i sredstva za zaglađivanje pomažu zapečatiti kutikulu i pružaju glatku ravnu frizuru.
  • Kovrčava kosa: regeneratori koji su formulirani za kovrčavu kosu obično su vrlo hidratantni i dodatno se trude smanjiti kovrčavost.

Kako dubinski regenerirati kosu uljem saznajte ovdje.

Najbolji regenerator za suhu i oštećenu kosu

Kada vam je kosa suha, oštećena ili lomljiva, odabir pravog regeneratora može vam uljepšati ili pokvariti dobar dan za kosu. Važno je odabrati regenerator koji će spriječiti buduće štete:

  • Izbjegavajte regeneratore za “jačanje”, “učvršćivanje” i “volumiziranje”.
  • Za kosu koja je samo malo suha, potražite oznake šampona koji potiču vlažnost, hidrataciju, zaglađivanje, balansiranje ili pomažu kod kovrča. Ovi su proizvodi izvrsni za balansiranje vlage bez dodavanja previše vlage koja bi otežala kosu.
  • Ako vam je kosa posebno oštećena, razmislite o regeneratoru koji ima jači učinak. Potražite oznake koje potiču obnavljanje, kontroliraju kovrčanje, dobri su za istaknutu kosu i štite od oštećenja toplinom.
  • Dubinski regeneratori odlična su investicija za suhu i oštećenu kosu. Uz upotrebu 1-4 puta mjesečno, možete kontrolirati oštećenje vaše kose i spriječiti buduća oštećenja.
  • Isprobajte tretman kokosovim uljem za intenzivno popravljanje oštećenja.
Najbolji regenerator za suhu i ostecenu kosu

Isprobajte maske za kosu za duboku njegu 4 Maske Za Kosu Koje Morate Probati

Najbolji regenerator za masnu i beživotnu kosu

Ako vam je kosa sklona masnoći, možete u potpunosti preskočiti regenerator i vjerojatno ćete često ustanoviti da vam regenerator pogoršava osjećaj kose. Možete koristiti tvrdi šampon kao što je sapun za kosu od Sapunoteke. Možda će vam pomoći preskakanje regeneratora, ali postoje i regeneratori koji mogu pomoći u smanjenju masnoće. Evo savjeta koji vam mogu pomoći:

  • Izbjegavajte regeneratore koji su “hidratantni”, “moisturizing”, “zaglađujući” ili se na drugi način smatraju dobrima za kovrčavu kosu. Ovi regeneratori imaju tendenciju skupljanja previše vlage odjednom i uzrokovat će vašu kosu beživotnom.
  • Potražite oznake koje glase “volumiziranje”, “lagano”, “jačanje” ili “balansiranje”. Dodani proteini mogu biti dobra stvar za masnu kosu. Ovi proizvodi su manje hidratantni i učinkovitiji u uklanjanju viška masnoće.
  • Ako vam je kosa tanka i masna, pokušajte prvo koristiti regenerator, a zatim šampon.

Najbolji regenerator za prirodne kovrče

Hidratacija, moisturizing i zaglađivanje znakovi su da bi regenerator mogao biti dobar za vaše prirodne kovrče. Vlaženje je od najveće važnosti ako imate kovrčavu kosu jer prirodna ulja ne mogu ići kroz vlas kose i ravnomjerno rasporediti vlagu. Ako ne obratite veliku pozornost na njegovanje svojih prirodnih kovrča, ovaj nedostatak prirodne vlage može dovesti do krhke kose.

Evo što trebate imati na umu kada posegnete za novim regeneratorom:

  • Potražite proizvode koji se nazivaju “hidratantni”, “zaglađujući” i “moisturizing”.
  • Prilikom odabira regeneratora uzmite u obzir svoj tip kovrča. Tip kovrča 4c će zahtijevati puno intenzivnije hidratantne regeneratore od tipa 3b koje bi se mogle ublažiti intenzivnijim regeneratorom.
  • Ako imate kovrče tipa 2 trebali bi se kloniti svega što je preteško poput voskova ili krema koje bi im mogle otežati kosu.
  • Ako imate kovrče tipa 3 trebali bi posegnuti za kremama i regeneratorima koji se ne ispiru, koji su intenzivnije hidratantni.
  • Ako imate tip kovrča 4 dobro će vam koristiti kremasti regeneratori na bazi ulja i redovita regeneraciju koja se ne ispire.

Izvori:

www.genesiscareer.edu/8-ingredients-to-avoid-in-your-shampoo-and-conditioner/

www.healthline.com/health/how-to-use-hair-conditioner#how-to-apply-conditioner

www.adorebeauty.com.au/hair/conditioner/guide/apply-conditioner-correctly

www.byrdie.com/conditioner-101-choosing-the-right-conditioner-3517814#toc-the-best-conditioner-for-oily-limp-hair

Ova stranica koristi "kolačiće" (eng. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i praćenje posjećenosti. Postavke prihvata kolačića možete podesiti u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja stranice smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "Prihvaćam"